niedziela, 15 grudnia 2013

Po co komu to konto?

Dość istotnym elementem w Androidzie... 
... jest konto. Wielu z nas ma telefony androidowe i jakieś konto emaliowe mamy do nich podłączone. Jeśli jednak nie zetknąłeś się z Androidem to ten tekst może Ci się przydać. 

Android jako system, bardzo ściśle może być powiązany (choć nie musi) z kontem usług Google. A te ostatnie połączone są najczęściej ze skrzynką na Gmailu (choć również nie muszą). Jeśli posiadasz konto na Gmailu to możesz je związać z tabletem lub telefonem. Przy wstępnej konfiguracji, na jednym z ekranów pojawia się pytanie o takie konto. Można tu również założyć nowe. Przedtem jednak trzeba połączyć się z jakąś siecią,  dobrze jest więc nie pomijać tego etapu przy ustawieniach wstępnych. Czasem producent przygotuje system tak, że na starcie urządzenie jest gotowe do używania, bez konieczności przechodzenia kolejnych kroków kreatora. Wówczas konto dodaje się w Ustawieniach, w sekcji albo zakładce Konta

Po co mi to konto... 
... ktoś może sobie zadać pytanie.

Ekosystem Androida opiera się o szereg usług obsługiwanych aplikacjami. Ja najczęściej wykorzystuję:
  • Czat z wykorzystaniem Google Hangouts (dawniej Google Talk). Od kiedy cała rodzinka i większość znajomych używa Androidowych telefonów,  SMSy i MMSy przestały istnieć. Szkoda na nie kasy, a i wygoda pisania czatem jest znacznie większa, choć obecnie Hangouty obsługują też SMSy, więc czasem trudno mi zmiarkować jakie medium komunikacji akurat wykorzystuję.
  • Instalacja aplikacji z Google Play. To podstawowe źródło aplikacji, gier i różnych przydatnych narzędzi. Być może są inne, nawet na pewno, ale to jest oficjalne i w zupełności mi wystarcza. O tym napisałem odrębny artykulik.
  • Kopia bezpieczeństwa kontaktów, kalendarza, notatek, itp. To się właściwie dzieje automatycznie. Podczas konfiguracji pojawia się pytanie o wolę tworzenia kopii na serwerach Google. Wygoda jest taka, że przy zmianie urządzenia (nowy telefon, tablet) nie ma potrzeby niczego przenosić. Kontakty, wpisy w kalendarzu tam sobie po prostu są i po zakończeniu konfiguracji zaczynają się synchronizować w obie strony. Należy jednak pamiętać by tworząc nowy kontakt przypisywać go do konta a nie tworzyć go lokalnie na telefonie/tablecie. Chyba też skrobnę na ten temat mały tekścik.
  • Poczta na Gmailu. Oczywiście nie jesteśmy ograniczeni tylko do Gmaila,  można w odrębnym kliencie poczty przypiąć sobie skrzynki z dowolnych kont. Gmailowa jednak jest dość dobrze zabezpieczona przed SPAMem, coraz fajniej się rozwija.
  • Kalendarz. Tu chyba nie ma co pisać. Ot bez kalendarza i przypominajek nie wyobrażam sobie życia, choć obecnie do przypominajek wykorzystuję wspomniany niżej Google Keep.
  • Dysk w chmurze. To spora wygoda, bo pliki zapisane na takim dysku są dostępne z dowolnego urządzenia. Google Drive połączony jest z kontem i oprócz fotek, filmów czy innych pliczków, obsługuje też dokumenty Google. To alternatywa dla powszechnego Microsoft Office. Dość istotną zaletą wykorzystywania dokumentów Google jest ich bieżące archiwizowanie w chmurze właśnie. Bodaj każda litera jest tam uwieczniana i w razie draki,  zawieszenia urządzenia, wyczerpania baterii, nic nie tracimy.
  • Notatki w Google Keep. Sporo notuję. Te artykuły piszę na tablecie lub telefonie w Keep'ie właśnie. Jeśli ktoś zna OneNote to jest to znakomity odpowiednik w ekosystemie Androida. Można pisać bez dostępu do sieci, ale gdy jest ona w zasięgu to notatki na bieżąco są zabezpieczane w chmurze. Notatki mogą być też przypominajkami i to nie tylko ustawianymi na określony termin, ale również pojawienie się w określonej lokalizacji może uruchomić przypomnienie. I Android wcale nie potrzebuje do tego celu GPS-a bo również sieci WiFi "widziane" w okolicy pozwalają mu na ustalenie pozycji. 
Powyższe usługi to tylko drobny wycinek. Jest tego oczywiście znacznie więcej, skupiłem się jednak na najważniejszych.

Nasz system...
... wcale nie musi się ograniczać do jednego konta...
... możemy mieć ich przypiętych kilka do telefonu lub tabletu. Częste są przypadki tworzenia kont z określoną funkcją, np. tylko do celów firmowych (najczęściej wykorzystywanych w telefonach firmowych). Należy jednak mieć świadomość, że pierwsze konto, które podłączymy do naszego urządzenia będzie tym podstawowym i nie będzie można go usunąć. 
Gdy zdarzy się konieczność wykorzystywania dwóch lub więcej kont dla usług Google to różne aplikacje różnie to wykorzystują. Kalendarz będzie pokazywał terminy wszystkich kont w jednym widoku. Przy ich tworzeniu jednak, podobnie jak przy dodawaniu kontaktów, konieczne będzie określenie do którego konta mają być przypisane. 

A co w sytuacji, gdy z tabletu będzie korzystać więcej osób, gdy tablet będzie urządzeniem rodzinnym? Jest na to rada. Każdy z użytkowników może mieć swój własny profil, do którego może być przypięte indywidualne konto usług Google. Profil ma wyodrębnione pulpity i przestrzeń systemową, więc nawzajem nie wchodzą sobie w paradę ani się nie podglądają. Ale o tym napiszę innym razem...



1 komentarz:

  1. Jeżeli jesteście zainteresowani nowinkami technologicznymi, to chciałbym Wam polecić stronę https://smartix.pl/ . Znajdziecie na niej portal informacyjny z nowinkami technologicznymi, internetowymi, a także poradami zwiazanymi z życiem codziennym.

    OdpowiedzUsuń